Wyczerpanie nadnerczy

0

Wyczerpanie nadnerczy to nieświadomy problem zdrowotny na który może cierpieć niemal każdy z nas, a co najważniejsze nie zawsze o tym będziemy wiedzieć. Warto nie lekceważyć tego problemu i zapoznać się dokładnie na czym polega, ponieważ w ostatnim czasie jest to coraz bardziej popularny temat.

Największym zagrożeniem ze strony wyczerpania nadnerczy jest jak wspomnieliśmy nasza własna nieświadomość. W ostatnim czasie jest to temat jednak coraz częściej poruszany co z pewnością jest dla nas korzystne, ponieważ realnie rozumiemy zagrożenie z tej strony. Nieprawidłowa praca nadnerczy odbija się na nas negatywnie każdego dnia i utrudnia wykonywanie codziennych czynności życiowych. Narząd ten możemy oczywiście leczyć, dbać o Jego profilaktykę oraz większości dysfunkcji można zapobiegać.

Funkcje jakie pełnią nadnercza.

Na początku warto wspomnieć, że nadnercza znajdują się na górnej części każdej z naszych nerek. Jeśli nie pracują one prawidłowo to stan naszego zdrowia systematycznie się pogarsza, a także spada nasze samopoczucie. Jedną z ich ważniejszych ról jest udział w produkcji niektórych kluczowych hormonów. Zdecydowana większość ludzi nadnercza kojarzy ściśle z adrenaliną, szczególnie powiązane jest to z sytuacjami rzadkimi, ekstremalnymi i oczywiście wyjątkowo stresującymi dla całego organizmu. Część z hormonów wytwarzanych przez nadnercza pełni ważną rolę w gospodarce wodnej organizmu i dba o Jego oczyszczenie. Ponadto dba także o zwalczanie niektórych stanów zapalnych oraz korzystnie działa dla wzmocnionej ogólnej odporności organizmu.

Wyczerpanie nadnerczy to stan kiedy ich sprawność jest niższa niż optymalna i nie przekracza około 90% maksymalnych możliwości. Czy można zatem rozpoznać sygnały jakie daje nam organizm na temat ich pogorszonej sprawności ?

Jak się okazuje jak najbardziej tak. Oczywiście niektóre objawy mogą przez bardzo długi czas pozostawać w ukryciu i łatwo jest je pominąć, jednak istnieją również takie które można dostrzec gołym okiem i nie sposób je zignorować. Do najczęstszych objawów wyczerpania nadnerczy możemy zaliczyć bardzo długo utrzymujące się zmęczenie, do tego stopnia że utrudnia nam prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Równie często możemy spotkać się również z napadami głodu oraz specyficznymi zachciankami kulinarnymi. Wraz z wymienionym wcześniej zmęczeniem wiąże się również spadek ciśnienia krwi oraz ogólne osłabienie organizmu i zniechęcenie do podejmowania działań. Do innych popularnych objawów możemy zaliczyć między innymi problemy z wysypianiem się pomimo długiego snu oraz łatwość w uleganiu presji podczas stresujących sytuacji.
Niestety lista oznak wyczerpania nadnerczy jest naprawdę szeroka i pozwala nam uświadomić sobie jak bardzo poważny jest to problem, w niektórych przypadkach łączy się on bezpośrednio z takimi sytuacjami jak:

  • obniżenie poziomu libido
  • duża podatność na choroby
  • nabywanie alergii
  • ciągłe zmęczenie
  • brak radości z życia
  • gromadzenie się tkanki tłuszczowej
  • zaburzenia koncentracji
  • złe nawyki żywieniowe

Niestety lek na tego typu dolegliwość jeszcze nie istnieje natomiast możemy w naturalny sposób np. poprzez odżywianie przywrócić nasze nadnercza do lepszej kondycji. Ważna jest zatem zróżnicowana i rozsądnie zaplanowana dieta. Przede wszystkim kluczowe jest ograniczenie źródeł stymulantów układu nerwowego takich jak kofeina oraz wysoko przetworzonych produktów. Warto także zminimalizować podaż cukrów prostych. Odpowiedniej jakości żywność może szybko przywrócić nam większą sprawność, a należą do niej między innymi tłuste ryby, zielone warzywa, oliwki, awokado, chude rodzaje mięsa czy np. kokos. Taka dieta jest istotnym elementem naszej terapii. Pomocna może okazać się również rozsądnie dobrana suplementacja takimi związkami jak kwasy omega – 3 , magnez, witaminy z grupy B, witamina D3 czy aszwaganda. Ważne jest także postaranie się o ograniczenie poziomu stresu w codziennym życiu.

Udostępnij.

O autorze

Ekspert z dziedziny suplementacji i odchudzania. Wieloletni certyfikowany trener. Z wykształcenia specjalista z zakresu biochemii, metodologii żywienia oraz metod treningowych, z pasji komentator świata kulturystyki i fitnessu.

Napisz odpowiedź