Tłuszcz brzuszny niebezpieczny dla zdrowia

0

TŁUSZCZ BRZUSZNY ZWIĘKSZA RYZYKO NAGŁEJ ŚMIERCI SERCOWEJ.

Nagła śmierć sercowa występuje rzadko, zwłaszcza u sportowców. U osób poniżej trzydziestego piątego roku życia jej najczęstszą przyczyną jest kardiomiopatia przerostowa. U starszych osób głównym winowajcą bywa choroba niedokrwienna serca. Badanie, na czele którego stanął Selcuk Adabag z Veterans Affairs Medical Center w Minneapolis, wykazało, że posiadanie tkanki tłuszczowej na brzuchu zwiększa ryzyko wystąpienia takiej śmierci o 100% w porównaniu do szczuplejszych osób. Występowanie otyłości brzusznej określono na podstawie wskaźnika BMI (stosunek masy ciała do wzrostu), obwodu talii oraz stosunku talii do bioder. W badaniu wzięto pod uwagi skutki wysokiego ciśnienia krwi, poziom lipidów we krwi, występowanie cukrzycy, chorób serca, niewydolności serca oraz powiększenia sylwetki serca. Badacze wysnuli hipotezę, która zakłada, że tłuszcz brzuszny może prowadzić do występowania stanów zapalnych w całym organizmie.
(Heart, opublikowano oniine 19 listopada 2014)

JAK ALKOHOL WPŁYWA NA ZDROWIE?

Przeciętny człowiek nie jest świadom skutków spożywania alkoholu. Przez lata trenerzy, działacze religijni i eksperci zajmujący się zdrowiem ostrzegali nas przed alkoholem. W Stanach Zjednoczonych lata 1922-1933 były okresem, w którym panował całkowity zakaz jego sprzedaży, importu i eksportu. Wraz z początkiem lat dziewięćdziesiątych stosunek do alkoholu zaczął się powoli zmieniać, a rozległe badania wykazały, że jego umiarkowanie spożycie ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca.
Grupa czterdziestu jeden naukowców pochodzących z różnych krajów, którzy zajmowali się badaniem wpływu alkoholu na zdrowie człowieka, stwierdziła, że picie alkoholu w niewielkich ilościach (jeden, dwa kieliszki dziennie, w zależności od wagi) jest dla naszego organizmu dobroczynne. Alkohol zmniejsza krzepliwość krwi i stany zapalne oraz zwiększa poziom HDL, czyli dobrego cholesterolu. Jednak nadużywanie alkoholu może prowadzić do podwyższonego ciśnienia krwi, wystąpienia nowotworów, zwiększa ryzyko wypadków oraz skłonność do przemocy. Naukowcy stwierdzili, że opinia Amerykanów na temat alkoholu wywodzi się najprawdopodobniej jeszcze z poglądów purytanów, którzy dopłynęli do Plymouth Rock przed przybyciem Włochów do USA.
(Medscape, 30 października 2014)

Udostępnij.

O autorze

Ekspert z dziedziny suplementacji i odchudzania. Wieloletni certyfikowany trener. Z wykształcenia specjalista z zakresu biochemii, metodologii żywienia oraz metod treningowych, z pasji komentator świata kulturystyki i fitnessu.

Napisz odpowiedź