Termogeniki – spalacze tłuszczu dla każdego?

0

Termogeniki – spalacze tłuszczu dla każdego? Spalacze tłuszczu zwane termogenikami to najpopularniejsza z grup tabletek na odchudzanie. Czy jednak każdy może stosować takie spalacze tłuszczu?

Spalacze tłuszczu to obecnie jedna z najpopularniejszych grup suplementów. I choć nie każdy środek który pomaga w utracie wagi wykazuje potencjał termogeniczny, to jednak takie produkty dominują na rynku. Jak w przypadku każdej kategorii możemy rozróżnić te bardziej skuteczne od tych które nie przynoszą najczęściej oczekiwanych rezultatów, a na pewno nie takie o jakich zapewniają poszczególni producenci. Osoby prowadzące zwiększoną aktywność fizyczną często sięgają po termogeniki by przyspieszyć i zmaksymalizować efekty. Czy jest to jednak słuszna droga ?

Termogeneza – czym jest?

Jest to chwilowy wzrost temperatury naszego ciała, które zużywa tkankę tłuszczową do celów energetycznych. Następuje on między innymi pod wpływem aktywności treningowej, ale również po zastosowaniu związków o takim charakterze jak np. kofeina czy synefryna. Wartości termogeniczne posiada również konwencjonalna żywność, ze szczególnym uwzględnieniem białek. Na zespół procesów termogenicznych najbardziej podatna jest brunatna tkanka tłuszczowa która pokrywa większą część naszego ciała.

Lipoliza co to takiego?

Podczas utleniania kwasów tłuszczowych dochodzi do rozproszenie zużytej energii w postaci ciepła. Według wielu badań blisko 80% energii uzyskanej w taki właśnie sposób wykorzystanej jest do podniesienia temperatury ciała, reszta jednak zostaje wykorzystana do procesu glukoneogenezy.

Spalacze termogeniczne – krótka charakterystyka.

Związków termogenicznych istnieje bardzo wiele, z czego pewna grupa posiada potwierdzoną skuteczność przez liczne testy i badania naukowe. Sprawiają one, że proces rozpadu tłuszczy jest wielokrotnie bardziej efektywny niż bez ich udziału. Mają one też inną rolę między innymi wpływając na nasz układ nerwowy i dodając bardzo dużej dawki energii i motywacji do podejmowania intensywnego wysiłku. Mimo ich niewątpliwej efektywności nie należy przekraczać sugerowanych dawek, ponieważ może prowadzić to do problemów z zasypianiem, nadmiernej stymulacji układu nerwowego, wystąpienia stanów niepokoju czy zawrotów głowy. Ich rola w trakcie redukcji może być bardzo ważna, jednak z całą pewnością nie zastąpią diety i zwiększonego ruchu.

Specyfika działania spalaczy tłuszczu.

Procesy termogenezy oraz lipolizy są w znaczy sposób powiązane razem. Spalacze termogeniczne w bardzo istotny sposób mają wpływ również na lipolizę ze względu na aktywację przekaźnika cAMP. Termogeniki przyczyniają się do Jego zwiększenia, a im stężenie tego hormonu jest wyższe, tym efektywniej spala się tkanka tłuszczowa. Innym kluczowym hormonem odpowiadającym za rozpad nadmiernego tłuszczu jest noradrenalina wydzielana z zakończeń nerwowych. Do jej zwiększonego uwalniania przyczyniają się takie jak związki jak bioperyna, synefryna czy też ketony malinowe.

Efedryna – spalacz podwyższonego ryzyka.

Niektóre osoby oczekują od suplementacji bardzo dużo i często to, co oferują im tradycyjne termogeniki nie jest satysfakcjonujące. Wtedy jako spalacz ostatniej szansy pojawia się efedryna, jednak pamiętajmy że jej właściwości pobudzające i spalające tłuszcz nie są jedynymi skutkami jej stosowania. W przypadku osób cierpiących na jakiekolwiek dolegliwości związane z układem sercowo – naczyniowym w tym również nadciśnienie stosowanie efedryny jest kategorycznie wykluczone. Pamiętajmy, że jest to spalacz na który nasz organizm bardzo szybko może się uodpornić, a stosowanie dawek wyższych niż zalecane z całą pewnością nie odbije się korzystnie na naszym zdrowiu. Plusem efedryny jest jej działanie antykataboliczne, wpływ na poziom siły oraz ogólną wydolność organizmu.

Udostępnij.

O autorze

Z wykształcenia specjalista z zakresu suplementacji, biochemii, metodologii żywienia oraz metod treningowych, z pasji komentator świata kulturystyki i fitnessu.

Napisz odpowiedź