Pomarańczowe spalanie tłuszczu czyli synefryna

0

Substancję jakie możemy znaleźć w składach najlepszych spalaczy tłuszczu możemy podzielić na dwie kategorie, naturalne oraz pochodzenia syntetycznego. Nie sposób porównywać ich skuteczności która zależy od konkretnej substancji, jednak pośród naturalnych spalaczy tłuszczu szczególne miejsce posiada właśnie synefryna. Pochodzi ona z kontynentu Azjatyckiego i na stałe zadomowiła się w suplementacji osób walczących z nadmiernymi kilogramami.

Co to jest synefryna?

Jest to związek pozyskiwany z owoców gorzkiej pomarańczy, czyli wąskiej grupy owoców cytrusowych. Jej zasada działania zbliżona jest do innego popularnego alkaloidu spalającego tkankę tłuszczową, czyli tyraminy. Wpływa ona na pracę układu nerwowego oraz zwiększa termogenezę i możliwości treningowe. Warto zauważyć, że jest to najczęściej porównywana substancja do efedryny, niegdyś bardzo popularnego związku redukującego tkankę tłuszczową. Ze względu jednak na duże ryzyko wystąpienia części z bardzo wielu możliwych skutków ubocznych, efedryna została wycofana całkowicie z obrotu i dostępna jest wyłącznie na receptę.

Mimo bardzo podobnej budowy chemicznej efedryna a synefryna to jednak całkowicie odmienne substancje i z pewnością nie można przypisywać im jednakowych właściwości. Ekstrakt z gorzkiej pomarańczy ma o wiele bardziej subtelny efekt pobudzający i łagodny wpływ na organizm, czego nie można powiedzieć o efedrynie.

Synefryna jako spalacz tłuszczu.

Jak już wspomnieliśmy jest to substancja która uruchamia i uczestniczy w bardzo licznych przemianach metabolicznych i przyczynia się do stymulacji CUN. Najważniejszą jednak rolą dla osób odchudzających się są właściwości termogeniczne oraz nasilające lipolizę. To one odpowiedzialne są w największym stopniu za utratę zbędnych kilogramów, która przebiega zdecydowanie łatwiej i szybciej przy obecności odpowiedniej dawki synefryny. Ma ona również potwierdzoną skuteczność w stymulacji naszego metabolizmu do szybszej i efektywniejszej pracy, co pozwala nam zwiększyć nasz spoczynkowy wydatek energetyczny. Jak wiele alkaloidów pochodzenia owocowego, również i synefryna ma właściwości diuretyczne oraz chroni nasze ciało przed wolnymi rodnikami działając jako antyoksydant.

Źródło oraz stosowanie w redukcji wagi.

Pochodzenie tego alkaloidu jest całkowicie naturalne i pochodzi z owoców zwanych gorzką, a czasami kwaśną pomarańczą. W Polsce owoc ten nie zdobył dużej popularności, jest trudno dostępny i znacznie mniej ceniony niż Jego słodsza odmiana. Występują głównie na sporym obszarze Azji gdzie jest wykorzystywany również w gastronomii.
Dawki powinny ustalane być mocno indywidualnie i zależą od tolerancji na dany składnik, stopień zaawansowania, płeć, wagę czy styl odżywiania. Najczęściej jednak nie przekraczamy 30 mg czystej synefryny na dobę, zaczynając suplementację od około 10mg. Pamiętajmy, że to co zazwyczaj widnieje na etykiecie produktów to całość ekstraktu który jest standaryzowany na zawartość czystej synefryny, więc warto mieć to na uwadze ustalając dawkę. Jest ona jednak z pewnością cennym uzupełnieniem zbilansowanej diety i regularnych ćwiczeń.

Podsumowując jest to bardzo wartościowy składnik odchudzający, który z pewnością warto włączyć do suplementacji jako ten podstawowy, ponieważ posiada potwierdzoną skuteczność. Nie powinna być stosowana przez osoby u których wywołuje takie efekty jak przyspieszona praca serca oraz nadmierne pobudzenie. Prowadzi w pewien sposób do zwiększenia ciśnienia tętniczego krwi, co całkowicie elminuje stosowanie synefryny u osób cierpiących na zaawansowane choroby serca np. arytmia. Ostrożnie należy łączyć ją z innymi stymulantami np. kofeiną oraz całkowicie wykluczyć przez kobiety w ciąży bądź okresie karmienia. Przeciwwskazaniem są także leki antydepresyjne.

Udostępnij.

O autorze

Z wykształcenia specjalista z zakresu suplementacji, biochemii, metodologii żywienia oraz metod treningowych, z pasji komentator świata kulturystyki i fitnessu.

Napisz odpowiedź