Jaki spalacz tłuszczu dla kobiet, a jaki dla mężczyzn?

0

Płeć, a wybór skutecznego spalacza tłuszczu? Czy ma to duże znaczenie i czy są tabletki na odchudzanie dedykowane dla konkretnej płci?

Nie ulega wątpliwości, że kobiety oraz mężczyzn łączy bardzo wiele, jednak zdecydowanie jeszcze więcej nas dzieli. Przekłada się to na nieco inne schematy odżywiania i doboru poszczególnych makroskładników oraz rodzaj wykonywanego treningu. Teoretycznie może się wydawać, że również suplementacja będzie się znacząco różnić, ale czy na pewno tak jest ?

Kategorią suplementów której chcemy przyjrzeć się nieco bardziej są tzw. spalacze tkanki tłuszczowej, czyli jedne z najpopularniejszych produktów jakie możemy znaleźć w sklepach z suplementami. W dużym uproszczeniu są to produkty które w bezpośredni lub pośredni sposób przyczyniają się do zmniejszenia ilości zapasowej tkanki tłuszczowej. Zależnie od konkretnego produktu schemat ich działania jest bardzo różny, mogą prowadzić one do zwiększenie termogenezy, poprawiać intensywność treningów lub też stymulować metabolizm do szybszej pracy.

Czy kobiety tyją inaczej od mężczyzn?

Choć mechanizm powstawania tkanki tłuszczowej jest dokładnie taki sam w obu przypadkach to jednak różnice estetyczne oraz przyczyny są nieco odmienne w zależności od płci. Główną różnicą jest znacznie większy wpływ hormonów na masę ciała w przypadku kobiet, co uwarunkowane jest po prostu specyfiką biologiczną danej płci. Warto również zwrócić uwagę na zwiększoną masę mięśniową u mężczyzn, względem kobiet co sprawia, że redukcja tkanki tłuszczowej jest łatwiejsza. Dzieje się tak ze względu na bardzo wysoki potencjał termogeniczny białka, dlatego więcej mięśni to łatwiejsza utrata tłuszczu.

Jak dobrać skuteczny spalacz tłuszczu dla danej kobiet, a jaki dla mężczyzn?

Najważniejszym punktem jest fakt, że wszystkie składniki spalaczy tłuszczu mają taki tam schemat działania na nasz organizm i nie jest to zależne od płci. Dla każdego z nas, kto nie jest ograniczony dolegliwościami zdrowotnymi, najskuteczniejszą grupą spalaczy tłuszczu będą termogeniki. To właśnie one mają największy wpływ na przyspieszenie metabolizmu czy zwiększenie aktywności psychoruchowej, która pozwala na zwiększenie intensywności naszych treningów.
Przy wyborze konkretnego preparatu nie powinniśmy kierować się płcią, ale przede wszystkim naszymi oczekiwaniami, stopniem zaawansowania treningowego oraz doświadczeniem z ewentualnymi poprzednimi spalaczami. Jeden z największych mitów dotyczących tej kwestii to fakt, że kobiety nie mogą stosować tak silnych spalaczy jak mężczyźni. Pamiętajmy jednak, że nie ma to żadnego uzasadnienia w praktyce, ponieważ wiele kobiet również trenuje bardzo ciężko i wysoki skok energii jest dla nich bardzo istotny.

Wielu producentów stosuje znany chwyt marketingowy produkując specjalne spalacze dla kobiet, najczęściej różnią się od klasycznych tylko i wyłącznie wielokrotnie mniejszymi dawkami przy zbliżonej cenie. Wówczas znacznie rozsądniejszą opcją jest wybór uniwersalnego produktu i stosowania mniejszych dawek niż zalecane, jeśli jesteśmy osobami początkującymi w suplementacji. Odchudzi nas to z pewnością tak samo, natomiast nasz portfel znacznie mniej.

Jak widać zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn stosowanie spalaczy tłuszczu nie różni się od siebie w istotny sposób. Warto jedynie zwrócić uwagę na niektóre produkty które często polecane są jako składniki dodatkowe przy redukcji. Część z nich może zawierać substancje o charakterystyce anty estrogenowej co całkowicie wyklucza ich zastosowanie u kobiet. Jest ich jednak stosunkowo niewiele i każdy producent informuje, że powinny być stosowane wyłącznie przez mężczyzn.

Udostępnij.

O autorze

Z wykształcenia specjalista z zakresu suplementacji, biochemii, metodologii żywienia oraz metod treningowych, z pasji komentator świata kulturystyki i fitnessu.

Napisz odpowiedź