Saw Palmetto czyli wszystko o Palmie Sabałowej

0

Saw Palmetto czyli Palma Sabałowa lub Karłowata to najlepsza rzecz dla lepszej kondycji naszych włosów czy prostaty. Ma także wiele innych właściwości.

Proces łysienia jest niewątpliwie bardzo niekorzystny dla każdego z nas i dotyczy on zarówno kobiet jak i mężczyzn. Główną Jego przyczyną jest zbyt wysoki poziom hormonu DHT, a kluczem do poprawy stanu naszych włosów jest zatrzymanie Jego biologicznej aktywności. Jak wykazały badania Palma Sabałowa jest inhibitorem 5a-reduktazy, czyli enzymy odpowiadającego za wzrost DHT w organizmie kosztem testosteronu. Skutkiem suplementacji Saw Palmetto jest więc znacznie ograniczone, a w niektórych wypadkach nawet zablokowane wypadanie włosów.

Osłabienie włosów jak i również późniejsza ich utrata jest kojarzona przez wszystkich z nieuchronnie zbliżającymi się procesami starzenia. Problem ten jest popularny na całym świecie, również w krajach bardzo wysoko rozwiniętych. W samym Stanach Zjednoczonych na wypadanie włosów cierpi kilkadziesiąt milionów kobiet i mężczyzn, niekoniecznie w zaawansowanym wieku. W przypadku mężczyzn najczęściej utrata włosów odbywa się miejscowo rozpoczynając od czubka głowy oraz obszaru bezpośrednio nad czołem co z czasem tworzy charakterystyczny wzorek. U kobiet mamy najczęściej do czynienia z intensywnym przerzadzeniem włosów, a dopiero w późniejszym etapie utratę widoczną gołym okiem. Jeśli więc dostrzegasz zbyt dużą ilość włosów podczas porannego czesania które odpadają, to z pewnością jest to pierwszy sygnał ostrzegawczy. Na szczęście, suplementacja Saw Palmetto jest skuteczna niezależnie od płci i wieku.

Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem łysienia jest tzw. androgenne ściśle powiązane z układem hormonalnym. Odpowiedzialny za nie jest męski hormon do którego może konwertować testosteron zwany dihydrotestosteronem.
Jeśli zapewnimy optymalne warunki do rozwoju naszych włosów to ich przyrost trwa kilka lat, najczęściej jednak nie przekracza około 5 do 6 lat. Po tym czasie możemy spodziewać się wypadania, jednak w tym samym czasie mieszki włosowe powtarzają ten proces który odbywa się cyklicznie w naszym życiu. Jednak w przypadku łysienia androgennego dochodzi do sytuacji w której czas porostu nowych włosów jest znacznie skrócony, a ich jakość odbiega daleko od poprzedników, czego konsekwencją jest krótsza żywotność włosów i łysienie.

Saw Palmetto jest rośliną palmy którą zdecydowanie najczęściej możemy spotkać na kontynencie Amerykańskim. Jagody z niej są stosowane w suplementach diety od bardzo dawna, jednak przypisuje się im również nieco inne właściwości. Przede wszystkim dotyczą one poprawy funkcjonowania układu moczowego, a także są skutecznym i cenionym boosterem libido. Bardzo często stosują je również osoby cierpiące na przerost prostaty oraz posiadające problemy z uzyskaniem erekcji. Ostatnie badania Jednak mocno sugerują, że w przypadku rozpoczęcia się procesu utraty włosów roślina ta prowadzi do szybkiej i zauważalnej poprawy. Ekstrakt z tej rośliny w dermalnej formie np. jako szampon prowadzi również do wzmocnienia nici włosów oraz zmniejsza problemy z łupieżem.

Najłatwiej odpowiednią ilość Boczni Piłkowanej (Saw Palmetto) dostarczyć jest poprzez odpowiednią suplementację ekstraktem z tej rośliny. Co ważne nie wykazuje ona niemal żadnych skutków ubocznych jeśli jest stosowana w zalecanych dawkach. W przypadku niskiej tolerancji i zbyt dużej dawki na początku może powodować jedynie niewielkie dolegliwości żołądkowe, co jednak podkreślmy zdarza się niezwykle rzadko. Należy również pamiętać, że prowadzenie niewłaściwego trybu życia, złe i mało wartościowe odżywianie również są bardzo częstymi przyczynami łysienia, a suplementacja jest jedynie uzupełnieniem i wsparciem naszego codziennego życia.

Udostępnij.

O autorze

Ekspert z dziedziny suplementacji i odchudzania. Wieloletni certyfikowany trener. Z wykształcenia specjalista z zakresu biochemii, metodologii żywienia oraz metod treningowych, z pasji komentator świata kulturystyki i fitnessu.

Napisz odpowiedź