Odchudzanie przy problemach zdrowotnych

0

Jak skutecznie odchudzać się mając problemy zdrowotne?

Układ krążenia oraz przede wszystkim serce decydują w dużej mierze o ogólnym stanie naszego zdrowia. W przypadku chorób bądź schorzeń dotyczących układu sercowo–naczyniowego bardzo łatwo o rozwój nadwagi, a w późniejszym etapie nawet otyłości. Warto pamiętać, że takie osoby nie są jednak z góry skazane na bycie nieatrakcyjnym bądź noszenie nadmiaru kilogramów, jednak ich droga do osiągnięcia szczupłej sylwetki może okazać się nieco trudniejsza. Należy wiedzieć, że takie osoby powinny swoje odchudzanie konsultować z wysokiej klasy specjalistą, jednak pewne zasady bezpiecznego odchudzania dotyczą wszystkich.

Podstawowym elementem od którego powinniśmy zacząć jest obniżenie ilości spożywanych kalorii, czyli dokładnie to co robią również osoby w pełni zdrowe. Ujemny bilans kaloryczny jest absolutnie niezbędny do pozbycia się dodatkowych kilogramów i należy zadbać aby nasz jadłospis był odpowiednio zbilansowany energetycznie. Wartość dzienną poszczególnych składników pokarmowych musimy ustalić indywidualnie, ponieważ składa się na nią wiele czynników. Kolejną istotną zmianą z punktu widzenia zdrowotnego jest radykalne zmniejszenie lub całkowite odstawienie soli, która posiada właściwości wiążące wodę w tętnicach. Jest to niezwykle istotne z perspektyw osób z chorobami układu krążenia, jednak nawet osoby zdrowe powinny ograniczyć podaż soli. Niestety jej obecność staje się coraz bardziej powszechna, dlatego nie dodawanie jej do potraw to pierwszy, lecz nie ostatni krok jaki powinniśmy wykonać. Należy również wystrzegać się produktów mocno przetworzonych których sól jest stałym elementem. Alternatywą dla niej mogą być wszelkiego rodzaju przyprawy czy zioła, a cześć z nich jest źródłem związków mogących wspomóc redukcję tkanki tłuszczowej.

odchudzanie_serce

Należy w szczególny sposób zadbać nie tylko o ilość, lecz również o jakość spożywanej żywności. Jest to podstawowy czynnik warunkujący skuteczną redukcję u każdego, niezależnie od swoich parametrów fizycznych, zdrowotnych czy stylu życia. Dieta powinna być oparta o produkty pełnowartościowe takie jak warzywa z naciskiem na zielone, wyroby z mąki pełnoziarnistej czy też chude mięsa oraz ryby. Taka dieta zapewni nam bardzo duży udział błonnika posiadającego szereg pozytywnych właściwości. Osoby z dolegliwościami serca muszą koniecznie wystrzegać się nasyconych tłuszczy zwierzęcych, tłustego mięsa , podrobów oraz wszelkiego rodzaju przetworów mięsnych. Warto włączyć do swojego menu zdrowe oleje oraz tłuste ryby, zapewni to optymalną podaż wartościowych kwasów z grupy Omega 3. Jeśli wiemy już jakie ilości i jakie produkty są dla nas odpowiednie to pamiętajmy o odpowiedniej formie ich przygotowania. Należy kategorycznie wykluczyć smażenie, ponieważ poza negatywnym wpływem na nasz wygląd może prowadzić między innymi do rozwoju miażdżycy oraz rozwoju substancji rakotwórczych. Idealnymi i smacznymi formami przygotowywania posiłków mogą być gotowanie na parze, duszenie oraz ewentualnie pieczenie przy użyciu specjalnych folii. Spalacze tłuszczu nie zawsze mogą być stosowane przez osoby z dolegliwościami zdrowotnymi lub przyjmującymi leki, dlatego wszelką suplementację należy konsultować z lekarzem prowadzącym.

Osoby ze swego rodzaju ograniczeniami zdrowotnymi mają cięższą drogę do osiągnięcia dobrej sylwetki również z powodu aktywności fizycznej. Nie każdy rodzaj wysiłku jest bowiem dopuszczalny w ich przypadku i musi być dokładnie kontrolowany. Dużą uwagę należy poświęcić na sprawdzenie ciśnienia tętniczego oraz pulsu serca przed podjęciem treningu. Przy chorobach serca intensywność treningu musi być odpowiednio niższa, tak by nasze organy nie były nadmiernie przeciążane. Mimo zmniejszonej ilości dostępnych form wciąż możemy wybierać pomiędzy spacerami, pływaniem czy spokojną jazdą na rowerze, natomiast wszelkiego rodzaju treningi interwałowe czy sporty walki powinniśmy sobie całkowicie odpuścić. Pamiętajmy, że w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nie oczekiwanych objawów złego samopoczucia w trakcie aktywności fizycznej, należy ją natychmiast przerwać i skonsultować się z lekarzem.

Jak widać pozbycie się nadwagi w sytuacji kiedy cierpimy na choroby układu krążenia czy serca jest trudniejsze i być może nawet wymaga więcej czasu, natomiast jak najbardziej jest możliwe. Samo zniwelowanie zbędnych kilogramów powinno pomóc nie tylko lepiej nam się poczuć w swoim ciele, ale również poprawić nasz stan zdrowia.

O tym jakie suplementy pomagają w prawidłowym odzywianiu się przeczytasz na http://www.bestbody.com.pl/spalacze-tluszczu-c-41.html

Udostępnij.

O autorze

Ekspert z dziedziny suplementacji i odchudzania. Wieloletni certyfikowany trener. Z wykształcenia specjalista z zakresu biochemii, metodologii żywienia oraz metod treningowych, z pasji komentator świata kulturystyki i fitnessu.

Napisz odpowiedź