Jak działają spalacze tłuszczu?

0

Na jakiej zasadzie działają reduktory tłuszczu?

Nikt nie ma wątpliwości, że najskuteczniejszym sposobem na odchudzanie jest odpowiednio zaplanowana dieta oraz regularna aktywność fizyczna. Obecnie jednak coraz więcej osób sięga po alternatywną drogę jaką są spalacze tkanki tłuszczowej, z nadzieją na szybki efekt który przychodzi bez tak wielu wyrzeczeń. Oczywiście one również mają swoje miejsce w redukcji tłuszczu, jednak warto używać ich w przemyślany sposób w połączeniu z innymi czynnikami. Tylko wtedy mamy gwarancję sukcesu i w pełni wykorzystujemy potencjał suplementów.

Dla wielu osób słowo spalacz jest zbyt brutalne, dla innych wręcz zachęcające, ponieważ kojarzy się z bezkompromisowym rozwiązaniem. Co jednak tak naprawdę kryje się pod tą przekonującą nazwą? W wyobrażeniu wielu z nas to kapsułki które atakują tkankę tłuszczową, a ta jest szybko i trwale likwidowana. Niestety jednak nie działa w taki sposób i potrzebne jest nasze zaangażowania aby osiągnąć wymierne efekty. Nie ulega wątpliwości jednak, że istnieje pewna grupa skutecznych spalaczy tłuszczu które mogą doprowadzić do znacznego przyspieszenia tempa spadania wagi, między innymi poprzez wpływ na termogenezę oraz metabolizm. Przed rozpoczęciem suplementacji warto jeszcze raz podkreślić, że może być ona naszym cennym pomocnikiem w osiągnięciu efektu, jednak bez odpowiedniej diety całkowicie hamujemy jej potencjał.

W jaki sposób działają zatem spalacze tłuszczu?

 1. Działanie termogeniczne.
  Zdecydowana większość skutecznych suplementów odchudzających zalicza się do spalaczy termogenicznych. To bardzo popularna grupa którą możemy uznać za najskuteczniejszą z legalnych produktów które znajdują się w ofercie sklepów z suplementami. Podstawowym składnikiem tego typu produktów jest kofeina, czyli najbardziej znany naturalny termogenik o potwierdzonej skuteczności. Warto jednak pamiętać, że w kompleksowych spalaczach tłuszczu jej działanie zostaje uzupełnione przez wiele innych substancji takich jak synefryna, ketony malinowe czy też ekstrakt z ziaren kakaowca.Zwiększenie termogenezy przyczynia się do podniesienia liczby kalorii jaką jesteśmy w stanie wykorzystać w ciągu dnia. Średnia wartość to kilkanaście procent, co może mieć wymierny efekt przy odpowiednim odżywianiu. Dla przeciętnej osoby będzie to około 200 – 300 kcal dobowo. Bardzo często to zjawisko nazywane jest też przyspieszeniem metabolizmu, kluczowego aspektu odchudzania. Szybki i sprawny metabolizm to nieoceniony sojusznik w walce z nadmiernymi kilogramami, co zostało wielokrotnie wykazane naukowo.
 2. Zwiększona lipoliza.
  Jest to charakterystyczne słowo które z pewnością słyszał każdy z nas, jednak nie wszyscy potrafią wyjaśnić Jego prawdziwe znaczenie. W prostych słowach lipoliza oznacza uwalnianie tłuszczy z komórek tłuszczowych, przez co zgromadzony nadmiar tkanki tłuszczowej może zostać w odpowiedni sposób wykorzystany.Istotną funkcję regulatora w tym procesie może pełnić kofeina która posiada właściwości pobudzające ośrodek nerwowy oraz zwiększa wydzielanie kluczowej dla spalania tłuszczu adrenaliny oraz nieco mniej popularnej noradrenaliny. I choć zdecydowana większość kojarzy te hormony ze zwiększonym poziomem energii czy też intensywnym pobudzeniem, to jednak pamiętajmy, że mają one wpływ na receptory adrenergiczne które umiejscowione są blisko komórek lipidowych. Pamiętajmy, że nie są to jedyne czynniki gwarantujące bardziej intensywną lipolizę, ponieważ istnieje naprawdę bardzo długa lista substancji która ma nią wpływ, a kofeina jest jedynie na jej czele.
 3. Oksydacja lipidów.
  Ważną rolą jaką powinien spalać wysokiej jakości spalacz tłuszczu jest przede wszystkim trwałe usunięcie tkanki tłuszczowej, a nie tylko jej wydostanie z komórek. Warto o tym pamiętać, ponieważ ostateczny proces redukcji tkanki tłuszczowej zachodzi dopiero po transporcie do mitochondriów, gdzie może zostać na stałe utleniona. Kiedy kwasy tłuszczowe nie dostają się do nich, mogą wówczas bardzo długo krążyć po krwiobiegu, aż będziemy świadkami reestryfikacji, czyli ponownego przybycia kwasów tłuszczowych do komórek z których zostały wcześniej uwolnione.
 4. Potencjał diuretyczny.
  Diureza to pojęcie całkowicie odmienne od jakiegokolwiek działania skierowanego na tkankę tłuszczową, jednak nadmiar zatrzymanej wody może powodować jeszcze większy defekt sylwetki niż klasyczna tkanka tłuszczowa. Suplementy o charakterystyce diuretyka potrafią przynieść bardzo szybkie efekty, ponieważ woda jest znacznie łatwiejsza do usunięcia niż tkanka tłuszczowa i nie wymaga wystąpienia szeregu skomplikowanych procesów. Jej bardzo duży nadmiar jest przyczyną między innymi występowania cellulitu wodnego, czyli prawdziwej zmory wielu kobiet. Istnieje wiele składników naturalnych suplementów diety takich jak Uva Ursi czy Pokrzywa zwyczajna które w krótkim czasie znacząco podnoszą estetykę. Działanie diuretyczne spalaczy jest również ważne dla bardzo wielu osób budujących sylwetkę pod konkretną datę.
 5. Kontrola apetytu.
  Przynajmniej połowa osób która niestety nie dotrwała do końca redukcji poniosła porażkę w wyniku nadmiernego apetytu bądź chęci na słodkie desery. Skuteczne spalacze tłuszczu w bardzo dużym stopniu przyczyniają się do kontroli apetytu i nie powinno stanowić to już dla nas przeszkody nie do przejścia. Istnieje jednak pewna grupa osób dla których jest to problem wielkiego kalibru, dlatego istnieje specjalna kategoria suplementów redukujących które są klasycznymi supresantami apetytu i działają przez wiele godzin. Działają one na ośrodek mózgu, wysyłając sygnał, że organizm jest najedzony, dlatego nie dopada nas chęć na podjadanie pomiędzy posiłkami.
 6. Wzrost energii i skupienia.
  Opisaliśmy już kofeinę jako najpopularniejszy związek o charakterze termogenicznym, jednak jest to również doskonałe źródło naturalnej energii. Efekt stymulujący jest dla większości osób bardzo pozytywny w okresie odchudzania, ponieważ gdy dostarczamy małą ilość kalorii wówczas brak nam sił i motywacji do treningów. Stymulanty różnego rodzaju o odmiennej charakterystyce i czasie działania zawarte są w wielu spalaczach tłuszczu. Odpowiadają jak sama nazwa wskazuje za stymulację układu nerwowego, ale również poprawiają nastrój oraz zmniejszają apetyt. Warto pamiętać, że zwiększają one możliwości wydolnościowe organizmu, co przekłada się na bardziej intensywne treningi.
 7. Bezpieczeństwo spalaczy.
  Przede wszystkim warto pamiętać, że spalacze to suplementy diety które legalnie dostępne są w odpowiednich sklepach internetowych oraz stacjonarnych, co oznacz że nie mogą w negatywny sposób wpływać na nasze zdrowie. Ważne jest jednak, że zasada ta dotyczy osób zdrowych, w innym wypadku należy skonsultować stosowanie suplementów z osobami o większej wiedzy i doświadczeniu.Spalacze tłuszczu mogą działać na bardzo wielu szlakach metabolicznych i ten artykuł dosadnie pokazuje jak zaawansowanym procesem jest likwidacja nadmiernej tkanki tłuszczowej. Odpowiednio zaplanowana suplementacja może znacznie przyspieszyć ten efekt, jednak nigdy nie może być zamiennikiem ruchu i zdrowego odżywiania. Dobierając odpowiedni spalacz dla siebie, należy w pierwszej kolejności zdefiniować własne potrzeby oraz określić czego oczekujemy od suplementu. Jeśli sami nie mamy wystarczającej wiedzy o poszczególnych składnikach, wówczas warto skorzystać z pomocy ekspertów.

 

Udostępnij.

O autorze

Z wykształcenia specjalista z zakresu suplementacji, biochemii, metodologii żywienia oraz metod treningowych, z pasji komentator świata kulturystyki i fitnessu.

Napisz odpowiedź