Grains of Paradise – Paradoxine – nie stymulujący spalacz tłuszczu

0

Rajskie Ziarno lub jak kto woli Grains of Paradise znane jest również w świecie kuchni pod nazwą Aframomum Melegueta (Aframon Madagaskarski). Stosowane w tradycyjnych preparatach na różnego rodzaju dolegliwości, znalazł zastosowanie w nowoczesnych spalacz tłuszczu ze względu na niespotykane wcześniej właściwości. Grains of Paradise jest przyprawą podobną do imbiru.

Bogaty jest szczególnie w dwa związki: 6-gingerol oraz 6-paradol. W stosunku do drugiego z tych składników wykazano zmniejszenie tłuszczu trzewnego w dolnej części brzucha i zwiększenie wydatku energetycznego organizmu względem grupy placebo. Mechanizm działania 6-paradolu polega na przekształcaniu białej tkanki tłuszczowej w brązową tkankę tłuszczową, a aktywacja brązowego tłuszczu powoduje zwiększone zużycie energii i szereg innych korzyści. Skuteczna dawka ekstraktu z ziarna rajskiego standaryzowanego na zawartość 6-paradolu to 40mg na dobę, natomiast maksymalną skuteczność według badań związek ten wykazuje przy ilości około 120mg na dzień. Na rynku dostępnych jest wiele ekstraktów Grains of Paradise, najbardziej uznanymi są Paradoxine oraz LeanAM, ponieważ standaryzowane są na określoną zawartość subtancji czynnych i te ekstrakty brały udział w badaniach na ludziach.

Z Rajskich Ziaren naukowcy wyizolowali kilka związków, które mają wysoki potencjał w spalaniu tkanki tłuszczowej są to:
6-paradol
6-gingerol
6-shogaol
6-gingerdione

W niewielkich ilościach znajdują się one także w imbirze, jednak tylko rajskie ziarna zawierają ich odpowiednie ilości mogace spalać tłuszcz.

Ciało ludzkie posiada dwa rodzaje tkanki tłuszczowej:
– białą tkankę tłuszczową (WAT)
– brązową tkankę tłuszczową (BAT)

Biały tłuszcz stworzony jest to przechowywania energii. Adipocyty białej tkanki tłuszczowej mają dużą środenicę i składają się z jednej masywnej kropli lipidowej (tłuszczu) oraz cinekiej otoczki zawierającej cytoplazmę i jądro. Przechowują one nadmiar kalorii.

Natomiast brązowy tłuszcz składa się z adipocytów o mniejszej średnicy i kilku kropelek lipidowych. Brązowe adipocyty są odpowiedzialne za procesy termogeniczne w organizmie, czyli utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Udowodniono, iż ekstrakt z ziarna raju (standaryzwoany na zawartość 12,5% 6-paradolu) promuje przekształcanie tłuszczu białego w brunatny. Co więcej zostało to udowodnione w wielu badaniach na ludziach.

Dlaczego aktywacja brązowej tkanki tłuszczowej ma znaczenie?
Ponieważ BAT powoduje większe zużycie energii przez organizm i ujemny bilans energetyczny, co prowadzi bezpośrednio do utraty wagi. Ponadto brązowa tkanka tłuszczowa może wykorzystywać glukozę z krwi i lipidy w celu przemian energetycznych, przez co poprawia metabolizm.

Niestymulujące substancje czynne powodujące spalanie tkanki tłuszczowej, które mają potwierdzone na ludziach działanie są niezwykłą rzadkością w świecie suplementów. Z takim przypadkiem właśnie mamy do czynienia!

W jednym z ostatnich badań przeprowadzonym na 19 zdrowych mężczyznach w wieku 20-32 lat, którym podawano 40mg ekstraktu Grains of Paradise wykazano znaczny wzrost wydatku energetycznego całego ciała względem grupy placebo.

W innym badaniu przeprowadzonym na 19 nieotyłych kobietach w wieku 20-22 lat, podawano przez okres 4 tygodni 10mg ekstraktu zawierającego 12,5% 6-paradolu przed trzema głównymi posiłkami. Naukowcy odkryli, że grupa przyjmująca suplement odnotowała spadek tkanki tłuszczowej trzewnej w dolnej częsci brzucha, podczas gdy grupa placebo zanotowała nieznaczny wzrost tego rodzaju tłuszczu w tym samym obszarze. Co istotne odbyło się to bez żadnych dodatkowych ćwiczeń czy modyfikacji diety, a wszystko to przy dziennej dawce zaledwie 30mg!

W innych badaniach odnotowano także poprawę profili lipidowego krwi, obniżenie ciśeniania krwi oraz osłabienie hepatoksyczności.

Co więcej, sprawdzano bezpieczeństwo stosowania ww. ekstraktu i potencjalne skutki uboczne pojawiły się dopiero przy dawkach rzędu 5700mg dziennie (dawka dla osoby o wadze około 80kg), także dawkach ponad 50-krotnie wyższych niż rekomendowane.

Obecnie najlepszymi spalaczami tłuszczu zawierającymi najbardziej wartościowych opatentowany ekstrakt Partadoxine są Fenix Ground Zero oraz Prime Backdraft XP.

Bibliografia:
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3917931/
www.cambridge.org/core/journals/british-journal-of-nutrition/article/grains-of-paradise-aframomum-melegueta-extract-activates-brown-adipose-tissue-and-increases-whole-body-energy-expenditure-in-men/517F8F0D73864C919E42D502537BA01D/core-reader
https://www.jstage.jst.go.jp/article/jnsv/60/1/60_22/_pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3815460/
http://www.pathophysiologyjournal.com/article/S0928-4680(16)30026-8/fulltext

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4768046/

Udostępnij.

O autorze

Ekspert z dziedziny suplementacji i odchudzania. Wieloletni certyfikowany trener. Z wykształcenia specjalista z zakresu biochemii, metodologii żywienia oraz metod treningowych, z pasji komentator świata kulturystyki i fitnessu.

Napisz odpowiedź