Gotu Kola – właściwości i działanie

0

Gotu Kola to niedocenione wsparcie dla naszego zdrowia. Jest to roślina o wyjątkowo szerokim wpływie na funkcjonowanie całego ludzkiego organizmu, działająca na różnych płaszczyznach oraz jest oczywiście pomocna w wielu dolegliwościach. Popularność Wąkroty Azjatyckiej nie jest duża, jednak w ostatnich latach powoli zaczyna się to zmieniać ze względu na łatwiejszą dostępność do wiedzy o tej roślinie jak i również samego produktu w postaci suplementu diety.

Nawet jeśli do tej pory nie miałeś możliwości odczuć korzyści ze stosowania Gotu Koli to pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na zmiany i możesz jeszcze ten czas nadrobić z nawiązką. W krajach Azjatyckich oraz niektórych częściach Afryki znajduje zastosowanie od setek lat. Jest to roślina która zdecydowanie preferuje klimat tropikalny charakteryzujący się wysoką wilgotnością oraz temperaturą. Zdecydowanie najważniejszą i najbardziej cenioną częścią całej tej rośliny są charakterystyczne okrągłe liście. Poza działaniem korzystnie wpływającym na nasze zdrowie oraz funkcjonowanie mózgu jest również dodatkiem do wielu potraw takich jak zupy czy sałatki. Jak wspomnieliśmy korzyści związane z tą rośliną są wyjątkowe, a oto tylko niektóre z nich.

 1. Szybkie gojenie się ran.
  Przede wszystkim łodygi z Gotu Koli wykazują działanie łagodzące rany i możemy stosować je miejscowo. W postaci suplementu dużą rolę odgrywają aktywne biologicznie saponiny które zwiększają transport krwi do komórek oraz zapobiegają rozwojowi infekcji i stanów zapalnych.
 2. Rozwój zdolności umysłowych.
  W tym aspekcie działanie rośliny możemy mieć całkowitą pewność co do jej skuteczności, gdyż potwierdziły to liczne badania naukowe. Zdolności kognitywne oraz funkcje poznawcze są na znacznie wyższym poziomie w okresie suplementowania skutecznych dawek Gotu Koli.
 3. Zwalczanie stanów lękowych.
  Badania na tymi właściwościami wciąż trwają jednak wstępne wyniki okazują się być bardzo obiecujące, gdyż prawdopodobnie roślina ta zmniejsza lęk u pacjentów przy różnych schorzeniach i dolegliwościach. Suplement ten okazuje się być dobrym wyborem w przypadku cierpienia na jakąkolwiek grupę zaburzeń lękowych.
 4. Regulacja ciśnienia krwi.
  Gotu Kola stosowana regularnie potrafi obniżyć ciśnienie krwi, a co za tym idzie wspiera kondycję naszego serca. Zabezpiecza to nas profilaktycznie przed wieloma potencjalnymi chorobami których konsekwencje mogą być bardzo poważne.
 5. Działanie jako antyoksydant.
  Wąkrota Azjatycka słynie również z tonizującego wpływu na organizm oraz oczyszczaniu go ze szkodliwych produktów przemiany materii i wolnych rodników. Wspiera zachowanie równowagi w gospodarce wodnej oraz poprawia funkcjonowanie nerek.
 6. Kondycja i wygląd skóry.
  Gotu Kola stosowana jest przez wiele znaczących firm kosmetycznych które wykorzystują ją do produkcji preparatów zmniejszających np. widoczność blizn. Jest składnikiem między innymi przeciwutleniającym oraz inhibitorem dla tkanki bliznowej, dlatego nawet po zabiegach i operacjach skóra może prezentować się estetycznie.
Udostępnij.

O autorze

Ekspert z dziedziny suplementacji i odchudzania. Wieloletni certyfikowany trener. Z wykształcenia specjalista z zakresu biochemii, metodologii żywienia oraz metod treningowych, z pasji komentator świata kulturystyki i fitnessu.

Napisz odpowiedź