Genetyka, a poziom tkanki tłuszczowej

0

Większość osób za jedyną możliwą przyczynę otyłości wskazuje prowadzenie nieprzemyślanego trybu życia ze szczególnym uwzględnieniem niewłaściwego odżywiania. Do tego dochodzi również najczęściej brak aktywności fizycznej, a więc na efekty w postaci dodatkowych kilogramów nie trzeba długo czekać. Jest to oczywiście prawda, ponieważ w dużej mierze to mu decydujemy o tym jak wyglądamy, jednak nie wolno zapominać że „tendencja do tycia” także nie jest czynnikiem bez znaczenia. Każdy z nas zna przynajmniej jedną osobę bardzo często jedzącą fast foody która pozostaje szczupła lub prowadzącą bardzo higieniczny tryb życia, jednak wciąż zmagającą się z brzuszkiem. Prawda jak w większości przypadków leży gdzieś pośrodku i genetyka choć nie wypacza nam naszej sylwetki, to z pewnością ma na nią spory wpływ.

Otyłość – jak powstaje?

Badania nad powstawaniem otyłości trwają od wielu lat i z pewnością będą kontynuowane przez długi czas, ponieważ jest to jeden z głównych problemów społecznych XXI wieku. Przyczyny jej występowania możemy w dużym uproszczeniu podzielić na dwie podstawowe kategorie takie jak społeczne oraz genetyczne. Do tej pierwszej zwanej również środowiskową należą przede wszystkim takie aspekty jak styl odżywiania który zdecydowanie nie sprzyja utrzymywaniu szczupłej sylwetki. Coraz większa liczba restauracji oferującej żywność typu fas food oraz napięty grafik zawodowy i brak czasu przekładają się bezpośrednio na nieracjonalne odżywianie coraz to większej grupy ludzi, szczególnie w krajach wysokorozwiniętych. Rola genetyki również jest bardzo ważna i wciąż rośnie ilość zagadnień które pozwoliłyby nam na lepsze poznanie szczegółów i dobór odpowiednich środków które mogą zwalczać rosnącą wśród nas nadwagę i otyłość.

Czy naprawdę istnieje tendencja do tycia?

Na to pytanie wciąż nie określono jednoznacznej odpowiedzi, chociaż oczywiście niezaprzeczalnym jest że wiele osób mimo prowadzenia nienagannego trybu życia nie może poprawić swojej sylwetki przez wiele lat. Z drugiej strony jednak bardzo często możemy spotykać osoby które są otyłe i tłumaczą taki stan rzeczy genetyką bądź tarczycą której najczęściej nawet nigdy nie przebadali. Jeśli spotykamy regularnie ludzi z tej drugiej grupy, wówczas bardzo ciężko jest uwierzyć nam w teorie o genetyce. Podstawowa klasyfikacja typów budowy podzielona na Endomorfików, Ektomorfików i Mezomorfików nie ma praktycznie żadnego zastosowania w praktyce, ponieważ prawie każdy z nas posiada cechy z każdej z tych grup, dlatego klasyfikowanie według tego podziału nie jest miarodajne.

Znaczenie genetyki przy otyłości.

Udział wszystkich aspektów związanych z naszymi genami często sięga ponad 50% czynników który warunkują powstawanie otyłości. To powinno zobrazować nam jak bardzo złożony jest to problem i osoby o trudnej genetyce mają bardzo ciężko drogę do uzyskania atletycznej budowy, nawet jeśli ich bilans energetyczny nie był mocno zaburzony. Są to wyniki uzyskane po przeprowadzeniu wielu badań, dlatego w przybliżeniu możemy uznać te informacje za wiarygodne. Jednak co najważniejsze to jak mocno genetyka utrudni nam odchudzania zależy w dużej części od czynników środowiskowych, ponieważ to one odpowiadają za aktywność tych pierwszych. Jeśli od dziecka prowadzimy aktywny tryb życia, wówczas możemy nawet nie być świadomi, że genetyka nie jest naszym sprzymierzeńcem.

Udostępnij.

O autorze

Ekspert z dziedziny suplementacji i odchudzania. Wieloletni certyfikowany trener. Z wykształcenia specjalista z zakresu biochemii, metodologii żywienia oraz metod treningowych, z pasji komentator świata kulturystyki i fitnessu.

Napisz odpowiedź