DHEA – najnowsze wieści

0

NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE O DHEA.

W różnych okresach ustawodawstwo ograniczało dostęp do sterydów anabolicznych. Mecenas Rick Collins omówił to w książce „Legal Muscle”. W ciągu ostatniej dekady prawo wykroczyło poza rozpoznane farmaceutyczne sterydy anaboliczno-androgenne (AAS), obejmując związki chemiczne na bazie androgenu wprowadzone na rynek konsumencki jako suplementy diety. Na przestrzeni lat Agencja ds. Żywności i Leków w sposób reaktywny zakazała użycia pewnych związków chemicznych. Jednak w reakcji na osoby handlujące tymi produktami, wykazujące chęć dalszego sprzedawania zakazanych „sterydów projektowanych” bez etykietek lub „maskowania” ich pod inną nazwą chemiczną, lub w reakcji na osoby potrafiące dokonać syntezy nowych „sterydów projektowanych”, których nie dodano do listy czynników zakazanych, uchwalono radykalną i obejmującą wszystko ustawę, która zasadniczo zamyka drzwi do sprzedaży wszelkich suplementów na bazie sterydów, wpływających na receptor androgenu.

AKCJA SKIEROWANA PRZECIWKO STERYDOM ANDROGENNYM.

H.R. 4771, czy też Designer Anabolic Steroid Control Act z 2014 roku, wprowadził poprawki do Anabolic Steroid Control Act, obejmując niemal wszystkie steroidy androgenne. Oto niektóre z kluczowych zmian: przedmiot klauzuli (ii), lek czy substancja hormonalna (inna niż estrogeny, progestyny, kortykosteroidy i dehydroepiandrosterony), której nie wymieniono w punkcie paragrafu (A) i która jest pochodną lub ma strukturę chemiczną przypominającą jedną lub kilka anabolicznych sterydów wymienionych w punkcie paragrafu (A), powinna być uważana za steryd anaboliczny dla celów tej Ustawy, jeśli lek lub substancja została stworzona lub wyprodukowana z intencją produkcji leku lub innej substancji, która albo (aa) powoduje przyrost mięśni, albo (bb) wywołuje farmakologiczny skutek podobny do testosteronu, albo (II) lek lub substancja były wprowadzone na rynek lub intencją było wprowadzenie jej na rynek lub promowanie w sposób sugerujący, że jej spożycie wspiera przyrost mięśni lub wywołuje jakikolwiek inny farmakologiczny skutek podobny do testosteronu. Ustawa stała się prawem po podpisaniu przez prezydenta Obamę 18 grudnia 2014 roku.

Zakazane zostały nie tylko autentyczne, anaboliczne „sterydy projektowane”, ale też cały szereg sterydów nieudowodnionych czy nieskutecznych, sprzedawanych jako takie, które służą do budowy mięśni. Zauważ, że twierdzenia i intencje marketingowe dotyczące sterydów są równie ważne jak ich faktyczna skuteczność. Ci, którzy wierzą, że związki chemiczne poddawane badaniu są zwolnione, powinni zauważyć, że zgodnie z nowym prawem zwolnienie stosuje się tylko wtedy, gdy „dany produkt używany jest jedynie w testach klinicznych, mających na celu skuteczne zbadanie zastosowania nowego leku”. Wątpię, czy kulturyści się temu podporządkują.

Ponadto obecne prawo nakazuje, by firmy w oznakowaniu używały nomenklatury Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC). Oznacza to koniec chowania się za dziwną chemiczną nazwą, która może być precyzyjna opisowo, ale nie jest akceptowana czy rozpoznana przez badaczy substancji chemicznych. To jak mówienie „jedyny brat matki kuzyna mojej siostry” zamiast „mój ojciec”.

DHEA – WYJĄTEK.

Jednym z pierwszych wyjątków był dehydroepiandrosteron, lepiej znany jako DHEA. Technicznie DHEA jest androgenem, którego nadmierna obecność może produkować męskie cechy w płodzie, dzieciach i kobietach. To także steryd obecny w najwyższym stężęniu w krwi, występujący pod dwoma postaciami – wolnej i związanej z siarczanem. Wolny DHEA przypomina wolny testosteron w tym, że ma szybki czas rozkładu (około 10 minut) i z łatwością podróżuje z krwiobiegu do tkanek. Obejmuje to przechodzenie przez barierę krew-mózg, która zabezpiecza mózg przez wpływem zbyt dużej ile krążących czynników. Przez długi czas uważano, że DHEA w formie związanej z siarczanem, czyli DHEAS to nieaktywna forma DHEA, przetworzona w celu rozpadu. DHEA w formie związanej z siarczanem nie jest w stanie przejść przez barierę krew mózg i nie wchodź w większość komórek. Jako że ma dłuższy okres połowicznego rozpadu i istnieją enzymy, które potrafią zamienić DHEA w DHEAS i z powrotem DHEAS w DHEA, można uznać, że pełni on funkcję transportera. Byłoby to podobne do testosteronu związanego. DHE stanowi 99% krążących DHEA.

The Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology poświęcił substancji DHEA cały numer – 314 stron. Wiele artykułów miało związek z kulturystyką i kondycją fizyczną. DHEA po raz pierwszy została odkryta w latach trzydziestych i pojawiło się dość dużo badań, które obejmowały mierzenie poziomu DHEA. Jednak niewiele z nich przyjrzało się konkretnie substancji DHEA i temu, c; jest ma ona związek z aktywnością biologiczną i zdrowiem. Zmienił się to wraz nadejściem działań przeciwko starzeniu się, gdyż zauwć żono, że stężenie DHEA maleje z wiekiem. Co więcej, poziom DHEA jest związany z obniżonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych śmiercią z powodu raka i dłuższym życiem w przypadku mężczyzn. Dane nie są jednoznaczne w przypadku kobiet. Jest to jednak dość skomplikowane, gdyż większość stanów chorobowych obniża pozie DHEA, przez co trudno jest ustalić, czy ten poziom był niższy od początku, czy też spadł na skutek poważnego problemu zdrowotnego.

OCHRONA PRZED CHOROBĄ SERCOWO-NACZYNIOWĄ.

Chociaż różne badania nie są w pełni zgodne, wygląda na to, że j« mężczyźni pomiędzy pięćdziesiątym a siedemdziesiątym rokiem życia mają wyższy poziom DHEA (naturalnie, nie w wyniku suplementacji), ma on działanie ochronne. DHEA nie jest opatentowany, więc z badania suplementacji nie płyną żadne materialne korzyści. Dlatego też trudno jest stwierdzić, czy suplementacja DHEA przyniosłaby korzyści, ale badania z pewnością to sugerują. Chociaż największe korzyści obejmują ochronę przed chorobą sercowo-naczyniową w grupie mężczyzn, w której ta choroba stanowi największe ryzyko istnieje racjonalne uzasadnienie dla praktyki suplementacji DHEA przez mężczyzn w wieku od czterdziestu pięciu do pięćdziesięciu Ić Standardowe dawki w badaniach przeprowadzonych na mężczyznę w tej grupie wiekowej wahały się od 50 do 100 mg dziennie. Tak jak w przypadku innych steroidów (na przykład witaminy D), dobrze jest przyjmować DHEA z posiłkiem zawierającym tłuszcze, by umożliwić lepsze wchłanianie go z jelit.

Zaskakujące jest to że DHEA nie stoi przed wyzwaniem, jeśli chodzi o suplementację sportowej. Po części dlatego, że substancja jest bardzo słaba, jeśli w ogóle daje jakieś efekty. Przyjmowana doustnie jest mocno związana z siarczanem, co sprawia, że trudno jest podnieść stężenie wolnego DHEA. Zastosowanie kliniczne skłania się w kierunku aplikacji miejscowej (na przykład w postaci kremu). Najprawdopodobniej najbardziej powszechnie jest wykorzystywana w leczeniu atrofii pochwy u kobiet po menopauzie. Nie to chciałby usłyszeć kulturysta. Podczas gdy stężenie DHEA może się wahać o 30%, stężenie DHEAS jest stosunkowo stabilne. Trudno jest stwierdzić, że DHEA jest hormonem dokrewnym, gdyż jego produkcja w nadnerczu nie jest regulowana przez konkretny hormon sygnalizujący (jak przysadkowy LH zwiększa produkcję testosteronu) i nie ma rozpoznanego receptora przypisanego DHEA.

Brak rozpoznanych korzyści ergogenicznych nie odwodzi mediów i pewnych organizacji nadzorujących od potępiania użycia DHEA. DHEA jest zabroniona przez Światową Agencję Antydopingową, ciało nadzorujące badania leków dla licznych organizacji sportowych. Nie tyle wynika to z niebezpieczeństwa, że DHEA stworzy kolejnego Bena Johnsona, a raczej z intencji sportowca lub być może zamaskowania innych sterydów także obecnych na liście substancji zakazanych.

ROLA PROHORMONU.

Podstawą zaakceptowania zakazu substancji DHEA może być jego rola jako prohormonu. U ludzi DHEA jest jednym z najwcześniej produkowanych sterydów w łańcuchu reakcji, które tworzą sterydy płciowe (estrogeny, progesteron i testosteron) z cholesterolu. Jednak tylko niewielka ilość krążącego (w krwi) testosteronu pochodzi z DHEA z nadnerczy. Nawet badania ludzi w podeszłym wieku, które wykazały zwiększoną siłę, obniżoną tkankę tłuszczową ciała i większą masę mięśniową w połączeniu z ćwiczeniami nie wykazały zmian w libido. Niektórzy aktorzy otwarcie przyznają, że DHEA nie przynosi żadnych ergogennych korzyści. DHEA wpływa natomiast na działanie neuroprzekaźników w obszarach mózgu odpowiedzialnych w nastrój i pamięć i wydaje się zwalczać pewne komórkowe skutki kortyzolu, sterydu katabolicznego, często nazywanego hormonem stresu.

Wygląda na to, że DHEA odrywa rolę prohormonu w międzykomórkowej produkcji hormonów, intrakrynologii. Oznacza to, że komórka generuje, hormon wpływa na zmiany wewnątrz siebie, zamiast wchodzić do krwiobiegu, zmieniając inne komórki i tkanki. Jest kilka przykładów, które w szybki sposób ilustrują działanie DHEA jako prohormonu.

W mózgu DHEA działa jako prekursor testosteronu, DHT, estradiolu i DHEAS. Każdy z nich jest związany z wpływem na zachowanie, gdy ich stężenie zmienia się w konkretnych obszarach mózgu. Zaobserwowano, że DHEA poprawia nastrój i pamięć. Komórki, które spełniają funkcje immunologiczne, działają lepiej w obecności DHEA. W mięśniach szkieletowych DHEA może być enzymatycznie zamieniony w testosteron, DHT czy estradiol. Te enzymy można wzbudzić za pomocą ćwiczeń, co może wyjaśniać, dlaczego niektóre korzyści można zaważyć jedynie w połączeniu z ćwiczeniami w przypadku osób w podeszłym wieku. Idea, że DHEA jest hormonem intrakrynnym, jest poparta obecnością enzymów metabolizujących w mięśniach, które dezaktywują testosteron, DHT i estradiol. Nie przeprowadzono badań, które by ustaliły, czy DHEA dostępny w krwi jest czynnikiem ograniczającym, ale nie wydaje się, by suplementacja DHEA u zdrowych, młodych ludzi przynosiła mierzalne korzyści w zakresie siły i masy mięśniowej.

Istotnym warunkiem, w którym młoda osoba w dobrej formie może odnieść korzyści z DHEA (zakładając rozpoczęcie od normalnej produkcji), jest stan przeliczenia się z siłami lub przetrenowania. Stężenie DHEA spada w okresie fizycznego obciążenia w miarę wzrastania poziomów kortyzolu. Ten tymczasowy stan jest związany ze słabszą wydajnością, częstszymi kontuzjami i wyższym wskaźnikiem infekcji, depresją i innymi zmianami, które są widoczne przy niskim poziomie DHEA. Co więcej, pacjenci z zaburzeniami nadnerczy często mają historię wczesnej śmierci, wyższego wskaźnika infekcji i osłabienia mięśni w przypadku niskiego poziomu DHEA.

Udostępnij.

O autorze

Ekspert z dziedziny suplementacji i odchudzania. Wieloletni certyfikowany trener. Z wykształcenia specjalista z zakresu biochemii, metodologii żywienia oraz metod treningowych, z pasji komentator świata kulturystyki i fitnessu.

Napisz odpowiedź