Ciekawostki zdrowotne

0

OKOŁO STU ĆWICZĄCYCH, SPOCONYCH LUDZI W JEDNYM POMIESZCZENIU, CZYLI PRZEPIS NA ZAPACHOWE DOZNANIA.
Z badania przeprowadzonego przez Carlę Ramos z Uniwersytetu Lizbońskiego w Portugalii wynika, że pot nie jest jedynym zanieczyszczeniem powietrza, które wdychamy na siłowni. Pomiar jakości powietrza przeprowadzony w jedenastu dużych lizbońskich siłowniach wykazał, że poziom dwutlenku węgla, kurzu, formaldehydu i tlenku węgla zdecydowanie przekracza ustanowione normy. Źródłem takiego zanieczyszczenia są środki czyszczące, niewystarczające warunki sanitarne oraz duża liczba użytkowników siłowni. Pomiarów dokonano późnym popołudniem i wczesnym wieczorem, gdy kluby są najbardziej oblegane. Niska jakość powietrza potęguje uczucie zmęczenia oraz może powodować problemy z płucami, takie jak astma czy trudności w oddychaniu.
(Building and Envimnment, 82:349-360, 2014)

CORAZ WIĘCEJ ZACHOROWAŃ NA GROŹNEGO RAKA SKÓRY.
Czerniak to bardzo złośliwy nowotwór. Szansę przeżycia z tą chorobą więcej niż dziesięciu lat są bliskie zeru. Każdego roku lekarze w Stanach Zjednoczonych diagnozują siedemdziesiąt sześć tysięcy nowych zachorowań na tę chorobę, a rocznie z powodu czerniaka umiera ponad dziewięć tysięcy siedemset osób. Od lat trzydziestych XX wieku liczba zgonów w USA spowodowana tą chorobą ciągle się zwiększa. Jako główne przyczyny lekarze wymieniają nadmierną ekspozycję na słońce oraz korzystanie z solarium. W grupie największego ryzyka znajdują się osoby o jasnej karnacji, jednak choroba może dotknąć również ludzi z ciemniejszą skórą. Dermatolodzy zalecają ograniczenie wystawiania skóry na działanie promieni ultrafioletowych oraz stosowanie filtrów przeciwsłonecznych.
(Naturę, 515 (7527): 108-126, 2014)

JAK PORADZIĆ SOBIE Z RZEDNIEJĄCYMI WŁOSAMI? WRAZ Z WIEKIEM WSZYSCY TRACIMY WŁOSY – JEDNI BARDZIEJ, DRUDZY MNIEJ.
Mężczyźni w pierwszej kolejności tracą włosy z przodu głowy, a utrata włosów związana z wiekiem wiąże się z wypadaniem włosów na całej głowie. Ich utratę potęguje zarówno stres, jak i farbowanie, suszenie suszarką i chemiczne prostowanie. Leki takie jak Minoxidil mogą pobudzać włosy do wzrostu, jednak często obniżają poziom testosteronu, popęd płciowy i prowadzą do depresji. Nie przeprowadzono badań nad związkami stosowanymi w hamowaniu łysienia takimi jak biotyna, ale najprawdopodobniej nam ona nie zaszkodzi. Utratę włosów możemy maskować, ale klasyczna zaczeska na bok wygląda co najmniej śmiesznie. U niektórych osób sprawdza się przeszczep włosów, inni pozbywają się problemu, goląc się na łyso. Wypadanie włosów to ludzka rzecz. Największy problem leży nie na głowie, lecz w głowie, więc weź się w garść!
(Harvard Women’s Health Watch, wrzesień 2014)

Udostępnij.

O autorze

Ekspert z dziedziny suplementacji i odchudzania. Wieloletni certyfikowany trener. Z wykształcenia specjalista z zakresu biochemii, metodologii żywienia oraz metod treningowych, z pasji komentator świata kulturystyki i fitnessu.

Napisz odpowiedź