Chitosan – niezwykle pomocny w odchudzaniu

0

Chitosan to substancja, która od wielu lat jest obecna na rynku suplementów diety. Swoją największą popularność posiadała kilka lat temu, gdzie była bardzo intensywnie poszukiwana przez osoby odchudzające się. Obecnie pojawiło się wiele nowszych, lepiej przebadanych i być może skuteczniejszych substancji wspierających redukcję masy ciała. Szansę na odzyskanie dawnej renomy w przypadku chitosanu są już raczej niewielkie, jednak wciąż sporo osób po niego sięga, dlatego warto dokładnie przedstawić Jego właściwości.

Czym jest oraz jak działa chotosan?

Chityna jest obecna w płytkach pancerzu zwierząt morskich z gatunku skorupiaków między innymi krabów, homarów czy też raków. To właśnie z niej pozyskiwany jest doskonale znany nam związek chitosan. Odkąd istnieje na rynku suplementów nie przypisujemy mu typowych właściwości termogenicznych czy lipotropowych, jednak posiada unikalną zdolność do wiązania ze sobą lipidów. Jak większość z nas doskonale wie z lekcji biologii, za wchłanianie tłuszczy z pożywienia odpowiedzialne jest jelito cienkie z udziałem kosmków jelitowych. I tutaj właśnie nadchodzi rola chitosanu, ponieważ wchłanianie cząsteczek tłuszczy może zostać ograniczone przy użyciu tego rodzaju związków. Podczas wiązanie się cząstek tłuszczu z chitosanem są one utylizowane i opuszczają organizm zanim trafią do krwiobiegu. W ten sposób możemy zachować niższą kaloryczność posiłków co jest głównym warunkiem utraty kilogramów. Jest to substancja dosyć kontrowersyjna i nie każdy instytut zgadza się z właściwościami jakie przypisujemy chitosanowi. Fakty na dzień dzisiejszy są jednak wyraźne i potwierdzają Jego pozytywną rolę w zwalczaniu otyłości. Oczywiście wynikiem kontrowersji są dalsze prace nad tą substancją co może tylko nas cieszyć. Badania nad nim przeprowadzane są w wielu ośrodkach na całym świecie, między innymi również w naszym kraju. Mimo, że znacznie może ułatwić zwycięstwo w walce z nadwagą, należy pamiętać by nie stanowił zamiennika dla aktywnego trybu życia oraz rozsądnej diety. Przypuszcza się także, że może działać pro zdrowotnie w takich aspektach jak regulacja poziomu cholesterolu oraz walka z cukrzycą.

Suplementy oparte o chitosan są w pełni bezpieczne i nie ma większych przeciwwskazań do ich zastosowania. Z pewnością ucieszy to spore grono osób cierpiących na nadciśnienie gdyż takie osoby posiadają znacznie ograniczony wybór suplementów. Jedynym poważnym przeciwwskazaniem może być uczulenie na skorupiaki, na szczęście jest to niezwykle rzadkie. Nie ma też żadnych potwierdzonych informacji o występowaniu skutków ubocznych, dlatego odpowiednie dawki chitosanu z pewnością będą w pełni bezpiecznym pomocnikiem redukcji.

Udostępnij.

O autorze

Ekspert z dziedziny suplementacji i odchudzania. Wieloletni certyfikowany trener. Z wykształcenia specjalista z zakresu biochemii, metodologii żywienia oraz metod treningowych, z pasji komentator świata kulturystyki i fitnessu.

Napisz odpowiedź